Týden hokeje 2024

 

Czechicehockey TV

 
 

Klubový fotoateliér

 

Utkání

KLM - Vysočina
22.kolo
HC Ledeč nad Sázavou
HC Ledeč nad Sázavou
HC Pelhřimov
HC Pelhřimov
3 : 8
25. 2. 2024
17:00
 

Historie ledního hokeje v Ledči nad Sázavou

Oficiální založení klubu ledního hokeje v Ledči nad Sázavou se datuje v roce 1933 a nesl název „ LTC Ledeč nad Sázavou“. Do této doby se sice v Ledči hokej hrával na řece Sázavě v prostoru u hotelu Koželužna, avšak bez mantinelů, bez řádné výstroje pouze v košilích a v čepicích, ale zato s velkým nadšením a nasazením. Hráli se pouze přátelská utkání, bez řádných registrací a samozřejmě v žádné soutěži.

V roce 1933 skupina nadšenců založila a vyrobila veškerou výstroj. Ruce k dílu přiložili zejména zdatní řemeslnící pan František Koubík, Josef Kadlec, pan Voříšek a další, kteří bez finanční odměny, vyrobili základní nutné vybavení pro první ledečský „A“ team. Veškerý materiál na výstroje byl darován zdejšími obchodníky a mistní továrnou VOKO - jednalo se zejména o rákos, látky a kůže.

Hřiště se stavělo na tradičním místě u hotelu Koželužna, ale na ohraničení byly dodány prkna šíře 15-20 cm správcem pily Eduarda Picka, panem Štechem. O postavení hřiště se starali samozřejmě již hráči a místní nadšenci z řad fanoušků.Bohužel bývalo pravidlem, že mantinely, většinou každým rokem, vzala jarní velká voda a ledy.

Jak je patrné z první fotografie zakládajícího klubu 1933 – základ mužstva byl  Láďa Aleš (chytal i kopanou za místní SK Ledeč n.S), obránci Jarda Dvořák zvaný Meruňka, Lola a  Novopacký, útočníci Wolf, MuDr. Kos, Laštovička, Konopka a Vopěnka. S přibývajícími léty přišli do mužstva – Láďa Čech, Láďa a Emil Vítů, Antonín Novák, Ada Rajek jako třetí obránce, Béďa Skalický, Karabec a jistě řada dalších.


V roce 1940 byl založen i dorost „LTC“ viz foto. Toto mužstvo hrálo nejprve pouze přátelská utkání, protože v okolí bylo pouze družstvo dorostu ve Světlé nad Sázavou a v Německém Brodě – nynějším Havl. Brodu.


V roce 1942 zasáhla do chodu oddílu válka, většina hráčů odešla do Německa na nucené práce. Činnost oddílu byla tedy přerušena až do zimy 1945/46, kdy někteří členové hráli za Světlou nad Sázavou.

Činnost oddílu ledního hokeje  v Ledči nad Sázavou byla obnovena v roce 1952 – tehdy již pod názvem TJ Kovofiniš Ledeč nad Sázavou. Hřiště se stavělo na fotbalovém hřišti, bylo provozováno též umělé osvětlení, takže se hrálo i v pozdější hodinách a večer. V roce 1960 byla vybudována betonová plocha původního zimního stadionu a přilehlé kabiny.  V těchto letech ledečský hokej fungoval ve všech věkových kategorií, naše mužstva patřila k pravidelným účastníkům KP Východočeského kraje. Na ledečském zimáku vedle řeky byly pořádány kromě soutěžních utkání i školní turnaje – to vše za značného úsilí a obrovské chuti hokejem zapálených Ledečáků.  Vynikajícími mužstvy mužů a dorostu disponoval ledečský hokej na přelomu 70. a 80. let. Byl to výsledek obětavé práce tehdejších funkcionářů oddílu, kteří pod vedením Ládi Kalivody staršího posunuli sportovní úroveň ledečského hokeje o značný krok dopředu. Pánové Syrovátka, Brož, Šoupal, Havel, Malý, Novák, Fanta a další bývalí činovníci oddílů, měli lví podíl na tom, že hráči v oranžově zářících klubových barvách táhly  pravidelně na levý břeh řeky Sázavy davy věrných fanoušků. Zejména mužstvo postavené kolem party: Tůma, Krčil, Janoušek, Hort, Dudák P., Dudák L. Trpišovský, Fialka a dalších šlo příkladem dalším generacím mladých ledečský hokejistů. Většina z nich se hokejem baví dodnes, buď jako aktivní hráči veteránských kategorií, trenérů a nebo funkcionářů v různých klubech na Vysočině.

V první polovině  80. let disponoval oddíl velice perspektivní generací mladších a starších žáků, kteří pod vedením trenérů Hort, Janoušek, Dudák, Hnik, Rýdl vozili v Krajské soutěži  Východočeského kraje jedno vítězství za druhým. (Byla to poslední generace odchovanců  hokeje TJ Kovofiniš Ledeč) Bohužel se v této době začala značně projevovat absence vlastního zimního stadiónu s umělou ledovou plochou. Zimy již nebývaly tak tuhé, aby se na přírodním ledě odehrála většina soutěžních utkání, a tak se většina zápasů odehrávala ve Světlé. Bohužel vybudovat vlastní „Zimák“ s umělým ledem se, přes několik snah jednotlivců, v Ledči do konce století nepodařilo.
Černým rokem pro fungování oddílu v Ledči nad Sázavou byl rok 1989,  kdy došlo k úplnému přerušení činnosti. V této době každý řešil své osobní zájmy, původní vedení oddílu se rozpadlo a s organizováním činnosti, natož se zajištěním finančních prostředků nutných pro činnost, nikdo další zkušenosti neměl.  „Ale hokej chyběl.“ 

Byla to doba, kdy pamětníci jen vzpomínali na urputné hokejové bitvy na malém přírodním zimním stadionu u řeky, vzpomínali, jak prkenné mantinely byly obsypány davem ledečských fanoušků. V okamžiku, kdy začala přestávka mezi třetinami, část těchto diváků vlezla na led a rychle se chopila železných shrnovačů, aby byla hrací plocha opětovně připravena. Byla to doba, kdy se zdálo, že ledečský hokej definitivně zemřel. Je třeba upřímně poděkovat lidem ( Krčil , Dudák, Tůma, Hort, a dalším ),  kteří  v roce 1996,  kdy ledečský hokej již opravdu umíral, dali dohromady opět partu zapálených lidí a rozhodli se začít od nuly v okresním přeboru Havlíčkova Brodu registrovaných hráčů v kategorii mužů.  Od té doby stabilní kádr zase hrával slušný hokej, bohužel pro ledečského fanouška ne na ledečském stadionu. Na zápasy se cestovalo soukromými vozidly a veškeré výdaje ( ledy, rozhodčí, vybavení apod. )  si hráči hradili z vlastních prostředků. Okresní přebor Havlíčkobrodska hrál oddíl až do roku 2001, kdy se přihlásil do mnohem atraktivnější soutěže okresního přeboru Pelhřimovska – bylo zde  dalších 9 týmů a kvalita soutěže byla mnohem vyšší. Domácím stadionem se ledečským stal nový ZS v Humpolci. V tomto roce došlo i ke změně oficiálního statutu klubu – bylo zaregistrováno jako samostatné občanské sdružení HC Ledeč nad Sázavou – s kompletně nově zvoleným vedením, činovníky a funkcionáři. Podařilo se navázat spolupráci s některými ledečskými podnikateli. Do mužstva se postupně zapracovali původní odchovanci  a mančaft celkem bez problémů hrál soutěž s umístěním ve středu  desetičlenné tabulky.

Zásadním milníkem pro fungování klubu byl rok 2003, kdy se poprvé objevily myšlenky na domácí stadión v Ledči nad Sázavou. Vynikající práci odvedli zastupitelé města, kterým se sen ledečských hokejistů a všech nadšenců hokeje,podařilo splnit.

V květnu 2004 reprezentant Pepa Vašíček společně se zástupci města slavnostně poklepali na základní kámen nového domova ledečských hokejistů. Když 22. ledna 2005 slavnostně přestřihl starosta města Stanislav Vrba pásku, a bylo vhozeno úvodní buly mezi hokejky Jardy Holíka a  Pepi Vašíčka začala nová éra ledního hokeje v Ledči nad Sázavou.

 Ledečský hokej se vrátil na vlastní led a „A“team odehrál zbytek sezóny ve vlastní hale s vynikající diváckou kulisou. Na nadcházející valné hromadě klubu, byla okamžitě vyslovena myšlenka obnovení  práce s mládeží a pokus o návrat k výkonnostnímu hokeji. Podařilo se rozšířit sponzorskou základnu a oddíl  se vrátil k tradičním klubovým barvám ( oranžová / černá ) s ledečským znakem na prsou.  Byla nastavená vynikající spolupráce s fanoušky, kteří jsou nejlepší v soutěži.

Sezóna 2006/2007 – byla první sezónou, kterou jsme absolvovali na vlastním, ledě. Před sezonou bylo sehráno několik přátelských utkání, s kluby hrající vyšší soutěže a výsledky naznačovaly, že by se sezóna mohla vydařit. Domácí zápasy měly vynikající atmosféru, fanoušci hnali hráče do útoku, ale v obraně to někdy značně skřípalo. Navíc jsme měli obrovské problémy s disciplínou. Ambice z úvodu sezóny se nenaplnily a „A“ skončilo v druhé polovině tabulky , zato v tabulce trestů jsme byly mezi nejhoršími.

Pro žákovské kategorie byla sezóna sezónou tréninkovou, až na několik přátelských utkání a srandamačů, se jenom trénovalo. Město vytvořilo pro žákovské oddíly velmi dobré podmínky v počtu tréninkových jednotek a do trénování přípravky i žáků se zapojili starší hráči „A“ teamu.

Sezóna 2007/2008 -   „A“ mužstvo bylo vhodně doplněno zejména v obraných řadech mladými hráči z Pelhřimova a Jihlavy.  Mančaft  celou sezónu dobře trénoval a až na několik nepovedených utkání předváděl velmi kvalitní hokej což vedlo k celkovému bronzu.

Mladší a starší žáci odehráli celou sezonu společně pod hlavičkou Světlé nad Sázavou v krajské soutěži Pardubicka. Ledečské naděje – přípravka odehrála první  sezonu v KP Vysočina, kde si připsala několik cenných vítězství nad kluby zvučných jmen. Mládežnické oddíly se účastnily řady přátelských utkání a turnajů. Kompletní sezónu odehráli veteráni HKV Ledeč nad Sázavou – absolvovali celou soutěž v místní Hobby lize a na závěr sezóny se zúčastnili mezinárodního turnaje veteránu ve Velkém Meziříčí. Klub se vrátil na pozice i v poli společenském,v zimě byl zorganizován 1. Hokejový Galaples a v létě Sportovně společenskou akci v Chřenovicích organizovanou pro přátele ledečského hokeje.      

LEDEČSKÝ HOKEJ ŽIJE A JE TO VIDĚT!

Poděkování:

Tyto řádky byly pořízeny na základě pamětí čestného člena klubu HC Ledeč nad Sázavou – bývalého hráče a nadšence ledečského hokeje  pana Antonína Kubáta. Pokud bylo na některá jména vynikajících hráčů nebo činovníků  opomenuto, věřte že to nebylo úmyslem a i jim patří dík, že hokej v Ledči nad Sázavou patří k pilířům sportovního života v našem městě.