Poznatky k živému vysílání

O tomto víkendu se narychlo podařilo rozjet živé streamované vysílání z ATOS Arény. Ikdyž se celá akce neobešla bez komplikací, přenos se podařilo nějakým způsobem zajistit. Zajištění této akce poměrně náročné na hardwarové i softwarové vybavení. Systém streamování obrazu jede na platformě OBS studia, s možností živé režie jednotlivých scén, s externě připojených kamer a snímacích mikrofonů. Sehnat kvalitní hardware během dvou dnů nebylo úplně jednoduché. Přenos se natáčí na dvě kamery s operačním systémem IOS a se zakopenou licencí OBS Camera. Připojení kamer a streamového počítače s OBS studiem, vůbec nešlo rozjet na wifi, která je standardně provozovaná v ATOS aréně. Zapůjčili jsme tedy wifi router s 5G sítí, na kterém přenos obrazu z kamer funguje perfektně. Se zvukem je to trochu komplikovanější. Potřebovali bychom někam instalovat externí mikrofon, který nebude součástí kamer. Mikrofony, které jsou v kamerách jsou samozřejmě rušeny okolními ruchy a pokud se na nich stáhne zvuk není pak dobře slyšet ve vlastním streamu. To je věc kterou případně musíme vyřešit.

Největším technickým problémem, který živé vysílání omezuje nejvíce je vlastní konektivita ATOS arény směrem do internetu. Pro perfektně funkční stream je třeba zajistit datový tok Up-load alespoň 2500kb/s pro vlastní OBS studio. Na našem stadiónu jedeme, když to dobře jde tak 1200kb/s. Ale byly i momenty kdy datový tok klesl až na 80kb/s. Pak se samozřejmě obraz trhá a seká. To už není v naší moci. Navíc současně s video streamem musí v průběhu utkání trvale fungovat on-line elektronický zápis o utkání, který část datového toku potřebuje pro svojí funkci, a dále funkce internetu v naší klubovně, elektronická pokladna atd.

Technické řešení se ale dá vždy najít. Největším problémem pro možnost zajištění této služby trvale ze všech utkání jsou lidi, kteří k tomu musí být. Úplné minum jsou 3. Dva na kamerách, jeden na OBS Studiu. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kterým se na tomto prvním vysílání podíleli a také programátorům našeho webu. Ti během jediného dne v pátek naprogramovali aplikaci do našeho webu a mohli jste tak utkání vidět alespoň v této shoršené kvalitě.